NGC 4288

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 4288


Соѕвездие Ловечки Кучиња
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 130°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBcd
Привиден сјај
(видлив)
12,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,3
Површински сјај 14 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,2' x 1,6'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 10 април 1788
Други ознаки UGC 7399, MCG 8-23-6, DDO 119, CGCG 244-6

NGC 4288спирална галаксија во соѕвездието Ловечки Кучиња, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4288 се споменува и како UGC 7399, MCG 8-23-6, DDO 119, CGCG 244-6.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 10 април 1788 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4288 е од видот SBcd.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,9 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,3 m, додека површинскиот сјај изнесува 14 m/лм2.[2] NGC 4288 има привидни димензии од 2,2' х 1,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 130°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4288 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 39840. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 74; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3455. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1408.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 4288 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Надворешни врски[уреди | уреди извор]