NGC 4205

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 4205
Поглед кон NGC 4205
Поглед кон NGC 4205
Соѕвездие Змеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 28°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид S?
Привиден сјај
(видлив)
13
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,9
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,7' x 0,6'
Историја
Откривач Хајнрих Даре
Откриена 4 октомври 1861
Други ознаки UGC 7258, MCG 11-15-38, CGCG 315-27, IRAS 12125+6403

NGC 4205спирална галаксија во соѕвездието Змеј, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4205 се споменува и како UGC 7258, MCG 11-15-38, CGCG 315-27, IRAS 12125+6403.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 4 октомври 1861 година од страна на Хајнрих Даре, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4205 е од видот S?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,9 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 m/лм2.[2] NGC 4205 има привидни димензии од 1,7' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 28°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4205 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 39143. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 25; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4158. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 674.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 4205 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]