NGC 3769A

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 3769A


Соѕвездие Голема Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 113°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид SBm/P
Привиден сјај
(видлив)
14,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,8
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,3'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 5 февруари 1788
Други ознаки MCG 8-21-77, CGCG 242-66, Arp 280, KCPG 294B, IRAS 11350+4809

NGC 3769A е спирална галаксија во соѕвездието Голема Мечка, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3769A се споменува и како MCG 8-21-77, CGCG 242-66, Arp 280, KCPG 294B, IRAS 11350+4809.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 5 февруари 1788 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3769A е од видот SBm/P.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 mag/arcmin2.[2] NGC 3769A има привидни димензии од 0,9' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 113°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3769A е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 36008. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 74; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3452. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1338.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 3769A на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}


Надворешни врски[уреди | уреди извор]