NGC 3760

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 3760


Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 52°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид SB0-a
Привиден сјај
(видлив)
11,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,3
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3,3' x 1'
Историја
Откривач Хајнрих Даре
Откриена 21 февруари 1863
Други ознаки NGC 3301, UGC 5767, MCG 4-25-35, CGCG 124-45, IRAS 10341+2208

NGC 3760 е спирална галаксија во соѕвездието Лав, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3760 се споменува и како NGC 3301, UGC 5767, MCG 4-25-35, CGCG 124-45, IRAS 10341+2208.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 21 февруари 1863 година од страна на Хајнрих Даре, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 11 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3760 е од видот SB0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 mag/arcmin2.[2] NGC 3760 има привидни димензии од 3,3' х 1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 52°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3760 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 31497. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 145; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1427. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1380.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 3760 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., ibid. Errata on pages 237, 281-283, and 366-378. (158,28)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]