NGC 3510

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 3510
{{{опис}}}
Соѕвездие Мал Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 163°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBm
Привиден сјај
(видлив)
12,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,7
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 4,1' x 0,8'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 11 април 1785
Други ознаки UGC 6126, MCG 5-26-40, CGCG 155-50, IRAS 11010+2909, HARO 26, KUG 1101+291

NGC 3510спирална галаксија во соѕвездието Мал Лав, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3510 се споменува и како UGC 6126, MCG 5-26-40, CGCG 155-50, IRAS 11010+2909, HARO 26, KUG 1101+291.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 11 април 1785 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3510 е од видот SBm.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,1 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,7 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] NGC 3510 има привидни димензии од 4,1' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 163°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3510 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 33408. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 106; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1980. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 99.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 3510 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts:

Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]