NGC 2818

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2818


Соѕвездие Компас
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 16 м 10 с
Деклинација - 36° 37' 34"
Податоци од набљудување
Вид на тело отворено ѕвездено јато со планетарна маглина
Морфолошки вид PN+OCL
Привиден сјај
(видлив)
11,2
Физички податоци
Привидни димензии 1,4' x ?'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 28 мај 1826
Други ознаки PK 261+8.1, ESO 372-PN13, AM 0914-362, OCl 743
NGC 2818 — отворено ѕвездено јато со планетарна маглина во соѕвездието Компас
NGC 2818 — отворено ѕвездено јато со планетарна маглина во соѕвездието Компас

NGC 2818отворено ѕвездено јато со планетарна маглина во соѕвездието Компас, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2818 се споменува и како PK 261+8.1, ESO 372-PN13, AM 0914-362, OCl 743.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 28 мај 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 9 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2818 е од видот PN+OCL.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,2 m.[2] NGC 2818 има само една позната привидна димензија, која изнесува 1,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 16 м 10 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 36° 37' 34".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2818 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 364; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7164.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]