NGC 2146A

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2146A


Соѕвездие Жирафа
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 ч 23 м 54,6 с
Деклинација + 78° 31' 48"
Положбен агол 30°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
12,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,5
Површински сјај 14,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3' x 1,2'
Историја
Откривач Фридрих Аугусст Теодор Винеке
Откриена 1876
Други ознаки UGC 3439, MCG 13-5-25, CGCG 348-19, IRAS 06155+7833, KUG 0615+785, KCPG 110B

NGC 2146Aспирална галаксија во соѕвездието Жирафа, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2146A се споменува и како UGC 3439, MCG 13-5-25, CGCG 348-19, IRAS 06155+7833, KUG 0615+785, KCPG 110B.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1876 година од страна на Фридрих Аугусст Теодор Винеке, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 6,5 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2146A е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,9 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,5 m, додека површинскиот сјај изнесува 14,1 m/лм2.[2] NGC 2146A има привидни димензии од 3' х 1,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 ч 23 м 54,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 78° 31' 48".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 30°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2146A е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 18960. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 6; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4529. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1256.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]