NGC 1988

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 1988
{{{опис}}}
Соѕвездие Бик
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 37 м 26,5 с
Деклинација + 21° 13' 7"
Податоци од набљудување
Вид на тело ѕвезда
Морфолошки вид *
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11
Физички податоци
Историја
Откривач Жан Шакорнак
Откриена 19 октомври 1855

NGC 1988ѕвезда во соѕвездието Бик, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 19 октомври 1855 година од страна на Жан Шакорнак, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 10 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1988 е од видот *.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 11 m.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 37 м 26,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 21° 13' 7".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1988 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 136; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1310. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 416.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]