NGC 1973

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 1973


Соѕвездие Орион
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 35 м 4,8 с
Деклинација - 4° 43' 55"
Податоци од набљудување
Вид на тело оддавна маглина
Морфолошки вид EN
Привиден сјај
(во честот. појас.)
7
Физички податоци
Привидни димензии 5' x 5'
Историја
Откривач Хајнрих Даре
Откриена 16 декември 1862
Други ознаки CED 55B

NGC 1973оддавна маглина во соѕвездието Орион, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1973 се споменува и како CED 55B.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 16 декември 1862 година од страна на Хајнрих Даре, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1973 е од видот EN.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 7 m.[2] NGC 1973 има привидни димензии од 5' х 5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 35 м 4,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 4° 43' 55".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1973 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 225; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4774. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1477.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]