NGC 1939

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 1939


Соѕвездие Маса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 h 21 m 26,7 s
Деклинација - 69° 56' 59"
Податоци од набљудување
Вид на објект збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид GCL
Привиден сјај
(видлив)
12,9
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x ?'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 24 септември 1826
Други ознаки in LMC

NGC 1939 е збиено ѕвездено јато во соѕвездието Маса, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1939 се споменува и како in LMC.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 24 септември 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 9 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1939 е од видот GCL.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,9 mag.[2] NGC 1939 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 h 21 m 26,7 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 69° 56' 59".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1939 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 444; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9166.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]