NGC 1792

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 1792
{{{опис}}}
Соѕвездие Гулаб
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 5 м 13,8 с
Деклинација - 37° 58' 47"
Положбен агол 137°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
10,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
10,9
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 5,2' x 2,6'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 4 октомври 1826
Други ознаки ESO 305-6, MCG -6-12-4, AM 0503-380, IRAS 05035-3802

NGC 1792спирална галаксија во соѕвездието Гулаб, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1792 се споменува и како ESO 305-6, MCG -6-12-4, AM 0503-380, IRAS 05035-3802.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 4 октомври 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 9 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1792 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,2 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 10,9 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 m/лм2.[2] NGC 1792 има привидни димензии од 5,2' х 2,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 5 м 13,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 37° 58' 47".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 137°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1792 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 16709. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 358; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7587.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]