NGC 1786

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 1786

{{{опис}}}

Соѕвездие Златна Рипка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 59 м 7,9 с
Деклинација - 67° 44' 43"
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид II
Привиден сјај
(видлив)
10,9
Физички податоци
Привидни димензии 1,6' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 26 ноември 1834
Други ознаки ESO 56-SC39, in LMC

NGC 1786збиено ѕвездено јато во соѕвездието Златна Рипка, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1786 се споменува и како ESO 56-SC39, in LMC.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 26 ноември 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1786 е од видот II.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,9 m.[2] NGC 1786 има само една позната привидна димензија, која изнесува 1,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 59 м 7,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 67° 44' 43".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1786 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 444; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9161.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]