NGC 1606

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 1606

{{{опис}}}

Соѕвездие Еридан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 32 м 3,3 с
Деклинација - 5° 1' 55"
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SB0-a
Привиден сјај
(видлив)
14,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,8
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,5'
Историја
Откривач Вилијам Парсонс
Откриена 14 јануари 1849
Други ознаки MCG -1-12-22, NPM1G -05.0202

NGC 1606спирална галаксија во соѕвездието Еридан, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1606 се споменува и како MCG -1-12-22, NPM1G -05.0202.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 14 јануари 1849 година од страна на Вилијам Парсонс, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 72 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1606 е од видот SB0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,9 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,8 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] NGC 1606 има привидни димензии од 0,5' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 32 м 3,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 5° 1' 55".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1606 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 15443. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 224; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4742. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 918.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976. (118,206)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]