NGC 1557

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 1557
{{{опис}}}
Соѕвездие Мала Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 13 м 14 с
Деклинација - 70° 30' 30"
Податоци од набљудување
Вид на тело астеризам
Морфолошки вид *Grp
Физички податоци
Привидни димензии 10' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 24 ноември 1834
Други ознаки ESO 55-**15

NGC 1557астеризам во соѕвездието Мала Водна Змија, заведен во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1557 се споменува и како ESO 55-**15.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 24 ноември 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1557 е од видот *Grp.[1] NGC 1557 има само една позната привидна димензија, која изнесува 10'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 13 м 14 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 70° 30' 30".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1557 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 444; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9156.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]