Прејди на содржината

NGC 1436

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 1436

{{{опис}}}

Соѕвездие Еридан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 43 м 37,1 с
Деклинација - 35° 51' 15"
Положбен агол 150°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBab
Привиден сјај
(видлив)
11,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,4
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3,1' x 2'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 9 јануари 1836
Други ознаки NGC 1437, ESO 358-58, MCG -6-9-25, FCC 290, AM 0341-360, IRAS 03417-3600

NGC 1436спирална галаксија во соѕвездието Еридан, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1436 се споменува и како NGC 1437, ESO 358-58, MCG -6-9-25, FCC 290, AM 0341-360, IRAS 03417-3600.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 9 јануари 1836 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1436 е од видот SBab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,7 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,4 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 m/лм2.[2] NGC 1436 има привидни димензии од 3,1' х 2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 43 м 37,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 35° 51' 15".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 150°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1436 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 13687. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 356; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7034.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Corwin, Harold G., Jr., A. de Vaucouleurs, and G. de Vaucouleurs, "Southern Galaxy Catalogue", Austin, Texas: University of Texas Monographs in Astronomy No. 4, 1985. (152,564)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]