NGC 1435

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 1435

{{{опис}}}

Соѕвездие Бик
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 46 м 10 с
Деклинација + 23° 45' 54"
Податоци од набљудување
Вид на тело отсјајна маглина
Морфолошки вид RN
Физички податоци
Привидни димензии 30' x 30'
Историја
Откривач Ернст Вилхелм Либерехт Темпел
Откриена 19 октомври 1859
Други ознаки CED 19I, маглина Меропа

NGC 1435отсјајна маглина во соѕвездието Бик, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1435 се споменува и како CED 19I и маглина Меропа.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 19 октомври 1859 година од страна на Ернст Вилхелм Либерехт Темпел, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 4 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1435 е од видот RN.[1] NGC 1435 има привидни димензии од 30' х 30'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 46 м 10 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 23° 45' 54".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1435 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 132; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1800. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 441.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]