NGC 1386

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 1386

{{{опис}}}

Соѕвездие Еридан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 36 м 46,3 с
Деклинација - 35° 59' 56"
Положбен агол 25°
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0-a
Привиден сјај
(видлив)
11,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,1
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3,4' x 1,3'
Историја
Откривач Јохан Фридрих Јулиус Шмит
Откриена 19 јануари 1865
Други ознаки ESO 358-35, MCG -6-9-5, IRAS 03348-3609, FCC 179

NGC 1386леќеста галаксија во соѕвездието Еридан, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1386 се споменува и како ESO 358-35, MCG -6-9-5, IRAS 03348-3609, FCC 179.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 19 јануари 1865 година од страна на Јохан Фридрих Јулиус Шмит, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 6,2 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1386 е од видот S0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,2 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,1 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 m/лм2.[2] NGC 1386 има привидни димензии од 3,4' х 1,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 36 м 46,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 35° 59' 56".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 25°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1386 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 13333. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 355; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7034.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]