NGC 1316C

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 1316C


Соѕвездие Печка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 24 м 58,4 с
Деклинација - 37° 0' 33"
Положбен агол 85°
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
13,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,4
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x 0,7'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 2 септември 1826
Други ознаки ESO 357-27, MCG -6-8-12, FCC 33

NGC 1316Cлеќеста галаксија во соѕвездието Печка, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1316C се споменува и како ESO 357-27, MCG -6-8-12, FCC 33.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 2 септември 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 9 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1316C е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,4 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,4 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 m/лм2.[2] NGC 1316C има привидни димензии од 0,4' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 24 м 58,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 37° 0' 33".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 85°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1316C е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 12769. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 355; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7026.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Констелациска карта на соѕвездието Печка

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]