Прејди на содржината

NGC 1280

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 1280
{{{опис}}}
Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 17 м 57 с
Деклинација - 0° 10' 8"
Положбен агол 55°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
13,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,1
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,8'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 19 декември 1881
Други ознаки UGC 2652, MCG 0-9-50, CGCG 390-51, IRAS 03154-0021

NGC 1280спирална галаксија во соѕвездието Кит, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1280 се споменува и како UGC 2652, MCG 0-9-50, CGCG 390-51, IRAS 03154-0021.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 19 декември 1881 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 31,5 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1280 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,4 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,1 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 m/лм2.[2] NGC 1280 има привидни димензии од 0,9' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 17 м 57 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 0° 10' 8".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 55°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1280 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 12262. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 221; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4708. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 63.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]