Крафтверк

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Kraftwerk)
Прејди на: содржини, барај
Kraftwerk

Kraftwerk е германска авандгардна музичка група која има дадено огромен придонес во развојот на електронската музика. Групата е формирана од Флоријан Шнајдер и Ралф Хутер во 1970 кога и го основаат нивното студио Kling Klang во Диселдорф. Во првите неколку години од постоењето (1970-1974), во групата се менуваат повеќе членови, но истата станува светски позната кога на двајцата основачи им се придружуваат Волфганг Флур и Карл Бартос. Kraftwerk е една од првите групи која почнала да создава музика користејќи чисто електронски (или електронски обработени) инструменти и звуци. Техниките кои ги воведеле, заедно со опремата која сами ја развиле, извршиле големо влијание врз популарната музика во втората половина на 20 век.[се бара извор] Нивното творештво пред сè го третира урбаното живеење и технологијата во современиот свет. Во многу нивни песни се истакнува парадоксалноста на модерното урбано живеење, при што покрај славењето на придобивките, се предупредува и на опасностите што ги носи модерната технологија.

Издадени албуми и DVD[уреди | уреди извор]

 • (1971) Kraftwerk
 • (1972) Kraftwerk 2
 • (1973) Ralf und Florian
 • (1974) Autobahn
 • (1975) Radio-Activity
 • (1977) Trans-Europe Express
 • (1978) The Man Machine
 • (1981) Computer World
 • (1986) Electric Cafe
 • (1991) The Mix - (нови обработки на постари песни)
 • (2000) Expo 2000
 • (2003) Tour de France
 • (2005) Minimum-Maximum (албум во живо)
 • (2005) Minimum-Maximum DVD (Концерт на ДВД)