IC 965

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 965


Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 h 39 m 5,2 s
Деклинација +6° 1' 16""
Положбен агол 83°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
14
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,8
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 0,5'
Историја
Откривач Херберт Хоу
Откриена 23 август 1895
Други ознаки UGC 399, MCG 1-2-44, CGCG 409-53

IC 965 е галаксија во соѕвездието Риби, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 965 се споменува и како UGC 399, MCG 1-2-44, CGCG 409-53.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 23 август 1895 година од страна на Херберт Хоу.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 965 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 mag/arcmin2.[2] IC 965 има привидни димензии од 1' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 h 39 m 5,2 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +6° 1' 16"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 83°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 965 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 2342.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]