IC 953

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 953


Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 23 h 59 m 6,5 s
Деклинација +6° 52' 25"
Положбен агол 10°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E3
Привиден сјај
(видлив)
15,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,3
Површински сјај 12,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,3' x 0,2'
Историја
Откривач Шерберн Весли Бернхем
Откриена 8 август 1890
Други ознаки IC 5368, NPM1G +06.0624, Omega Psc (4.0) f 2'

IC 953 е галаксија во соѕвездието Риби, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 953 се споменува и како IC 5368, NPM1G +06.0624, Omega Psc (4.0) f 2'.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 август 1890 година од страна на Шерберн Весли Бернхем.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 953 е од видот E3.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,3 mag/arcmin2.[2] IC 953 има привидни димензии од 0,3' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 23 h 59 m 6,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +6° 52' 25".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 10°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 953 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 3091908.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]