IC 936

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 936


Соѕвездие Пегаз
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 ч 58 м 37,2 с
Деклинација +8° 26' 28"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид *
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,3
Физички податоци
Историја
Откривач Гијом Бигурдан
Откриена 7 ноември 1885

IC 936галаксија во соѕвездието Пегаз, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 ноември 1885 година од страна на Гијом Бигурдан.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 936 е од видот *.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 14,3 mag.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 ч 58 м 37,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +8° 26' 28".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 936 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]