IC 912

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 912


Соѕвездие Пегаз
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 h 22 m 7,5 s
Деклинација +18° 39' 56""
Положбен агол 57°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
12,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,7
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 0,9'
Историја
Откривач Труман Хенри Сафорд
Откриена 29 септември 1866
Други ознаки NGC 7056, UGC 11734, MCG 3-54-8, CGCG 449-19, KARA 911

IC 912 е галаксија во соѕвездието Пегаз, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 912 се споменува и како NGC 7056, UGC 11734, MCG 3-54-8, CGCG 449-19, KARA 911.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 29 септември 1866 година од страна на Труман Хенри Сафорд.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 912 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 mag/arcmin2.[2] IC 912 има привидни димензии од 1,5' х 0,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 h 22 m 7,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +18° 39' 56"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 57°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 912 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 66641.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]