IC 892

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 892


Соѕвездие Јарец
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 h 56 m 52,6 s
Деклинација -16° 35' 6""
Положбен агол 178°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
13,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,6
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x 0,6'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 22 јули 1892
Други ознаки MCG -3-53-12, IRAS 20540-1646

IC 892 е галаксија во соѕвездието Јарец, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 892 се споменува и како MCG -3-53-12, IRAS 20540-1646.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 22 јули 1892 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 892 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 mag/arcmin2.[2] IC 892 има привидни димензии од 0,8' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 h 56 m 52,6 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -16° 35' 6"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 178°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 892 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 65760.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]