IC 808

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 808


Соѕвездие Воловар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 ч 34 м 23,9 с
Деклинација +48° 2' 17"
Положбен агол 45°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
14,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,6
Површински сјај 14 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,6'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 6 мај 1888
Други ознаки CGCG 248-5, NPM1G +48.0273

IC 808галаксија во соѕвездието Воловар, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 808 се споменува и како CGCG 248-5, NPM1G +48.0273.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 6 мај 1888 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 808 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14 m/лм2.[2] IC 808 има привидни димензии од 0,9' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 ч 34 м 23,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +48° 2' 17".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 45°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 808 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 52082.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]