IC 796

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 796


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 ч 20 м 42,3 с
Деклинација +5° 29' 9""
Положбен агол 90°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
14,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,2
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' x 0,3'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 29 јуни 1892
Други ознаки CGCG 47-15

IC 796галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 796 се споменува и како CGCG 47-15.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 29 јуни 1892 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 796 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 m/лм2.[2] IC 796 има привидни димензии од 0,7' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 ч 20 м 42,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +5° 29' 9"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 90°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 796 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 51248.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]