IC 777

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 777


Соѕвездие Голема Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 h 44 m 3,2 s
Деклинација +55° 38' 59""
Положбен агол 90°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
15,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,5
Површински сјај 11,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,2' x 0,1'
Историја
Откривач Едвард Емерсон Барнард
Откриена јуни 1892
Други ознаки IC 936

IC 777 е галаксија во соѕвездието Голема Мечка, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 777 се споменува и како IC 936.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во јуни 1892 година од страна на Едвард Емерсон Барнард.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 777 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 11,1 mag/arcmin2.[2] IC 777 има привидни димензии од 0,2' х 0,1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 h 44 m 3,2 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +55° 38' 59"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 90°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 777 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]