IC 744

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 744


Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 56 м 18,5 с
Деклинација +26° 21' 34""
Положбен агол 95°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E4
Привиден сјај
(видлив)
14,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,3
Површински сјај 12,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,3'
Историја
Откривач Рудолф Фердинанд Шпиталер
Откриена 24 февруари 1892
Други ознаки MCG 5-31-11, CGCG 160-22, NPM1G +26.0301

IC 744галаксија во соѕвездието Береникина Коса, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 744 се споменува и како MCG 5-31-11, CGCG 160-22, NPM1G +26.0301.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 24 февруари 1892 година од страна на Рудолф Фердинанд Шпиталер.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 744 е од видот E4.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,3 m/лм2.[2] IC 744 има привидни димензии од 0,5' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 56 м 18,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +26° 21' 34"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 95°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 744 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 44138.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, ""Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies"",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]