IC 729

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 729


Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 11 h 48 m 12,8 s
Деклинација +13° 12' 32""
Положбен агол 103°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид Sbc
Привиден сјај
(видлив)
14,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,9
Површински сјај 13,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,4' x 0,8'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 23 април 1892
Други ознаки UGC 6775, MCG 2-30-38, CGCG 68-69

IC 729 е галаксија во соѕвездието Лав, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 729 се споменува и како UGC 6775, MCG 2-30-38, CGCG 68-69.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 23 април 1892 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 729 е од видот Sbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,8 mag/arcmin2.[2] IC 729 има привидни димензии од 1,4' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 11 h 48 m 12,8 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +13° 12' 32"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 103°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 729 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 36849.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, ""Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies"",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]