IC 727

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 727


Соѕвездие Голема Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 11 h 45 m 18,1 s
Деклинација +49° 34' 13""
Положбен агол 80°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
15,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,9
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,3'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 11 мај 1890
Други ознаки MCG 8-21-96, CGCG 242-79, CGCG 243-3

IC 727 е галаксија во соѕвездието Голема Мечка, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 727 се споменува и како MCG 8-21-96, CGCG 242-79, CGCG 243-3.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 11 мај 1890 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 727 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 mag/arcmin2.[2] IC 727 има привидни димензии од 0,5' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 11 h 45 m 18,1 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +49° 34' 13"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 80°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 727 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 36626.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]