IC 706

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 706


Соѕвездие Пехар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 ч 53 м 50,4 с
Деклинација -11° 43' 32""
Положбен агол 126°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S0-a
Привиден сјај
(видлив)
14,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 0,6'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 21 април 1892
Други ознаки MCG -2-28-18

IC 706галаксија во соѕвездието Пехар, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 706 се споменува и како MCG -2-28-18.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 21 април 1892 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 706 е од видот S0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 m/лм2.[2] IC 706 има привидни димензии од 1,2' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 ч 53 м 50,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -11° 43' 32"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 126°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 706 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 32716.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]