IC 69

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 69


Соѕвездие Печка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 ч 7 м 20 с
Деклинација -25° 26' 30"
Положбен агол 102°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E-S0
Привиден сјај
(видлив)
12,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,8
Површински сјај 13,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,7' x 1,3'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 8 октомври 1896
Други ознаки NGC 823, ESO 478-2, MCG -4-6-5, IRAS 02050-2540

IC 69галаксија во соѕвездието Печка, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 69 се споменува и како NGC 823, ESO 478-2, MCG -4-6-5, IRAS 02050-2540.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 октомври 1896 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 69 е од видот E-S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,7 m/лм2.[2] IC 69 има привидни димензии од 1,7' х 1,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 ч 7 м 20 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -25° 26' 30".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 102°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 69 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 8093.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, "Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]