IC 678

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 678


Соѕвездие Близнаци
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 h 46 m 7,3 s
Деклинација +26° 30' 16""
Положбен агол 120°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид S?
Привиден сјај
(видлив)
14,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,2
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 0,3'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 30 јануари 1892
Други ознаки MCG 4-19-1, CGCG 148-12

IC 678 е галаксија во соѕвездието Близнаци, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 678 се споменува и како MCG 4-19-1, CGCG 148-12.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 30 јануари 1892 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 678 е од видот S?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 mag/arcmin2.[2] IC 678 има привидни димензии од 1' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 h 46 m 7,3 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +26° 30' 16"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 120°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 678 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 21749.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]