Прејди на содржината

IC 64

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 64
{{{опис}}}
Соѕвездие Печка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 47 м 55,2 с
Деклинација -26° 53' 31"
Положбен агол 150°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E-S0
Привиден сјај
(видлив)
12,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,5
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,6' x 0,9'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 8 октомври 1896
Други ознаки ESO 477-4, MCG -5-5-14, AM 0145-270

IC 64галаксија во соѕвездието Печка, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 64 се споменува и како ESO 477-4, MCG -5-5-14, AM 0145-270.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 октомври 1896 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 64 е од видот E-S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] IC 64 има привидни димензии од 1,6' х 0,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 47 м 55,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -26° 53' 31".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 150°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 64 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 6598.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]