IC 630

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 630


Соѕвездие Персеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 h 11 m 3,1 s
Деклинација +40° 37' 18""
Положбен агол 123°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SB0-a
Привиден сјај
(видлив)
13,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,8
Површински сјај 15 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,1' x 1,5'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 11 септември 1888
Други ознаки IC 295, IC 296, IC 1889, UGC 2574, MCG 7-7-33, CGCG 540-54

IC 630 е галаксија во соѕвездието Персеј, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 630 се споменува и како IC 295, IC 296, IC 1889, UGC 2574, MCG 7-7-33, CGCG 540-54.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 11 септември 1888 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 630 е од видот SB0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 15 mag/arcmin2.[2] IC 630 има привидни димензии од 2,1' х 1,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 h 11 m 3,1 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +40° 37' 18"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 123°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 630 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 11878.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]