IC 62

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 62


Соѕвездие Вајар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 h 43 m 9,5 s
Деклинација -34° 14' 32"
Положбен агол 126°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид S0-a
Привиден сјај
(видлив)
12,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,8
Површински сјај 12,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 0,5'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена [[ ]] 1899
Други ознаки ESO 353-35, MCG -6-4-68

IC 62 е галаксија во соѕвездието Вајар, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 62 се споменува и како ESO 353-35, MCG -6-4-68.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во [[ ]] 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 62 е од видот S0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,3 mag/arcmin2.[2] IC 62 има привидни димензии од 1,3' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 h 43 m 9,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -34° 14' 32".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 126°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 62 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 6328.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]