IC 605

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 605


Соѕвездие Овен
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 h 2 m 31 s
Деклинација +11° 5' 35""
Положбен агол 165°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
13,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,1
Површински сјај 14 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,7' x 1,5'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 8 октомври 1887
Други ознаки UGC 1529, MCG 2-6-16, CGCG 438-17, KARA 84

IC 605 е галаксија во соѕвездието Овен, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 605 се споменува и како UGC 1529, MCG 2-6-16, CGCG 438-17, KARA 84.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 октомври 1887 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 605 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14 mag/arcmin2.[2] IC 605 има привидни димензии од 1,7' х 1,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 h 2 m 31 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +11° 5' 35"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 165°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 605 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 7765.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]