IC 595

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 595


Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 48 м 43,8 с
Деклинација +10° 30' 30""
Положбен агол 65°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S?
Привиден сјај
(видлив)
13,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,7
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x 0,6'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 8 јануари 1891
Други ознаки UGC 1266, MCG 2-5-36, CGCG 437-33, MK 1007, VV 53

IC 595галаксија во соѕвездието Риби, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 595 се споменува и како UGC 1266, MCG 2-5-36, CGCG 437-33, MK 1007, VV 53.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 јануари 1891 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 595 е од видот S?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 m/лм2.[2] IC 595 има привидни димензии од 0,8' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 48 м 43,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +10° 30' 30"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 65°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 595 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 6644.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, ""Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies"",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]