IC 589

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 589


Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 42 м 26,9 с
Деклинација +13° 58' 36"
Положбен агол 50°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид I
Привиден сјај
(видлив)
12,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,5
Површински сјај 14 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3,5' x 1,1'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 30 септември 1890
Други ознаки UGC 1195, MCG 2-5-11, CGCG 437-10

IC 589галаксија во соѕвездието Риби, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 589 се споменува и како UGC 1195, MCG 2-5-11, CGCG 437-10.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 30 септември 1890 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 589 е од видот I.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14 m/лм2.[2] IC 589 има привидни димензии од 3,5' х 1,1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 42 м 26,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +13° 58' 36".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 50°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 589 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 6292.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]