IC 579

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 579


Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 20 м 33,3 с
Деклинација +29° 36' 59"
Положбен агол 48°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sbc
Привиден сјај
(видлив)
13,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,7
Површински сјај 12,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x 0,4'
Историја
Откривач Труман Хенри Сафорд
Откриена 1 декември 1866
Други ознаки MCG 5-4-23, CGCG 502-35, KCPG 30A, IC 1672?

IC 579галаксија во соѕвездието Риби, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 579 се споменува и како MCG 5-4-23, CGCG 502-35, KCPG 30A, IC 1672?.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 декември 1866 година од страна на Труман Хенри Сафорд.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 579 е од видот Sbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,3 m/лм2.[2] IC 579 има привидни димензии од 0,8' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 20 м 33,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +29° 36' 59".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 48°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 579 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 4840.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]