IC 567

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 567


Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 50 м 40,7 с
Деклинација +10° 36' 3"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E-S0
Привиден сјај
(видлив)
13,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,9
Површински сјај 12,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,5'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 25 септември 1890
Други ознаки UGC 516, MCG 2-3-5, CGCG 435-11, NPM1G +10.0036

IC 567галаксија во соѕвездието Риби, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 567 се споменува и како UGC 516, MCG 2-3-5, CGCG 435-11, NPM1G +10.0036.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 25 септември 1890 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 567 е од видот E-S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,3 m/лм2.[2] IC 567 има привидни димензии од 0,5' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 50 м 40,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +10° 36' 3".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 567 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 2951.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]