IC 56

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 56


Соѕвездие Феникс
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 h 12 m 18,9 s
Деклинација -50° 24' 7"
Положбен агол 62°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBb
Привиден сјај
(видлив)
13,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,4
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 0,7'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена [[ ]] 1899
Други ознаки ESO 195-34, AM 0110-503, IRAS 01101-5039

IC 56 е галаксија во соѕвездието Феникс, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 56 се споменува и како ESO 195-34, AM 0110-503, IRAS 01101-5039.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во [[ ]] 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 56 е од видот SBb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 mag/arcmin2.[2] IC 56 има привидни димензии од 1,3' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 h 12 m 18,9 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -50° 24' 7".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 62°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 56 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 4334.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second

Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]