IC 553

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 553


Соѕвездие Вајар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 23 ч 47 м 28,6 с
Деклинација -28° 6' 32"
Положбен агол 137°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E-S0
Привиден сјај
(видлив)
13
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,9
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 1'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 14 септември 1896
Други ознаки ESO 471-17, MCG -5-56-10, AM 2344-282, DRCG 54-56

IC 553галаксија во соѕвездието Вајар, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 553 се споменува и како ESO 471-17, MCG -5-56-10, AM 2344-282, DRCG 54-56.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 14 септември 1896 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 553 е од видот E-S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 m/лм2.[2] IC 553 има привидни димензии од 1,5' х 1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 23 ч 47 м 28,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -28° 6' 32".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 137°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 553 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 72421.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]