IC 552

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 552


Соѕвездие Феникс
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 23 h 44 m 59,2 s
Деклинација -42° 54' 36""
Положбен агол 105°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид E/SB0
Привиден сјај
(видлив)
11,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,9
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,2' x 1,8'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 23 септември 1897
Други ознаки NGC 7744, ESO 292-17, MCG -7-48-17, AM 2342-431

IC 552 е галаксија во соѕвездието Феникс, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 552 се споменува и како NGC 7744, ESO 292-17, MCG -7-48-17, AM 2342-431.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 23 септември 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 552 е од видот E/SB0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 mag/arcmin2.[2] IC 552 има привидни димензии од 2,2' х 1,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 23 h 44 m 59,2 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -42° 54' 36"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 105°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 552 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 72300.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]