IC 55

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 55 {{{опис}}}
Соѕвездие Феникс
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 11 м 50,8 с
Деклинација -55° 51' 24"
Положбен агол 136°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sbc
Привиден сјај
(видлив)
13,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,7
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,7' x 0,3'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 1899
Други ознаки ESO 151-30

IC 55галаксија во соѕвездието Феникс, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 55 се споменува и како ESO 151-30.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 55 е од видот Sbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] IC 55 има привидни димензии од 1,7' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 11 м 50,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -55° 51' 24".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 136°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 55 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 4298.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]