IC 534

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 534


Соѕвездие Водолија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 ч 54 м 25,2 с
Деклинација -20° 21' 48""
Положбен агол 59°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
13,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,9
Површински сјај 13,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 1,3'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 11 септември 1896
Други ознаки ESO 603-26, MCG -4-54-1, IRAS 22517-2037

IC 534галаксија во соѕвездието Водолија, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 534 се споменува и како ESO 603-26, MCG -4-54-1, IRAS 22517-2037.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 11 септември 1896 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 534 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,8 m/лм2.[2] IC 534 има привидни димензии од 1,5' х 1,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 ч 54 м 25,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -20° 21' 48"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 59°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 534 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 69969.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]