IC 526

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 526


Соѕвездие Јужна Риба
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 h 42 m 17,9 s
Деклинација -30° 3' 27""
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
12,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,7
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3,9' x 1'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 19 јули 1897
Други ознаки NGC 7361, ESO 468-23, MCG -5-53-27, IRAS 22395-3019, UGCA 434, AM 2239-301

IC 526 е галаксија во соѕвездието Јужна Риба, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 526 се споменува и како NGC 7361, ESO 468-23, MCG -5-53-27, IRAS 22395-3019, UGCA 434, AM 2239-301.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 19 јули 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 526 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 mag/arcmin2.[2] IC 526 има привидни димензии од 3,9' х 1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 h 42 m 17,9 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -30° 3' 27"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 4°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 526 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 69539.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]