IC 520

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 520


Соѕвездие Водолија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 h 22 m 31,1 s
Деклинација -18° 52' 9""
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид E-S0
Привиден сјај
(видлив)
13
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 1,1'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 8 август 1896
Други ознаки ESO 602-12, MCG -3-57-4

IC 520 е галаксија во соѕвездието Водолија, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 520 се споменува и како ESO 602-12, MCG -3-57-4.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 август 1896 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 520 е од видот E-S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 mag/arcmin2.[2] IC 520 има привидни димензии од 1,2' х 1,1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 h 22 m 31,1 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -18° 52' 9"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 520 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 68674.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing

Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]