IC 516

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 516


Соѕвездие Тукан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 h 22 m 34,3 s
Деклинација -59° 46' 24""
Положбен агол 42°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
14,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,9
Површински сјај 14,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 0,7'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 16 јули 1904
Други ознаки ESO 146-20, AM 2219-600, IRAS 22192-6001

IC 516 е галаксија во соѕвездието Тукан, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 516 се споменува и како ESO 146-20, AM 2219-600, IRAS 22192-6001.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 16 јули 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 516 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,3 mag/arcmin2.[2] IC 516 има привидни димензии од 1,3' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 h 22 m 34,3 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -59° 46' 24"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 42°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 516 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 68684.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, ""Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies"",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]